Soki dla dzieci, lemoniady, kubuś play i cola… Które z nich sprawiają, że dzieci chorują?
24 czerwca 2018
Jak pracować z Joanną z Zielonego Detoxu?
26 czerwca 2018
Pokaż wszystkie

Czy proszki do prania wywołują alergie?

Prawo unijne nakłada na producentów proszków do prania obowiązek informowania na etykietach swoich produktów o tym co znajduje się w składzie.

Na przykład dokładne informacje o użytych substancjach zapachowych, dezynfekcyjnych i innych związkach chemicznych. Jednak czy czytając zwrot taki jak “kompozycje zapachowe” wiemy jakie związki chemiczne zostały użyte?

Wiesz dlaczego proszki do prania tak świetnie pachną i tak doskonale spierają plamy ?

Bo są pełne “chemii”!

W proszkach często stosuje się  toksyczne substancje na przykład fosforany i polikarboksylany. By ułatwić pranie, dodaje się też środki rozkładające zabrudzenia białkowe i tłuszczowe, wybielacze, substancje pomocnicze, które mają np. utrzymać brud w wodzie. Wszystkie to może podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne…

Rozpracujmy, co z punktu chemicznego znajduje się w proszku do prania:

1. Substancje powierzchniowo czynne

To ten składnik sprawia, że proszek to proszek 😉 Ułatwia zwilżenie tkaniny i obecnego na niej brudu, często nie rozpuszczalnego w wodzie. substancje powierzchniowo czynne rozbijają brud na drobne cząsteczki i usunięty z włókien.

2. Kolorowe granulki

Barwne drobinki: niebieskie i czerwone, naprawdę nie mają znaczenia dla prania. Producenci dodają je bo w badaniach marketingowych wyszło, że proszek z kolorowymi granulkami lepiej się sprzedaje… może pozostawmy to bez komentarza 😉

3. Enzymy

Usuwają plamy, wybielają, wzmacniają kolory i przyspieszają proces czyszczenia. (Pamiętasz z livów? Enzymy to nożyczki, które też mogą przecinać brud aby łatwiej go usunąć) W skład  proszku do prania wchodzi wiele różnych enzymów. Każdy z nich ma inną funkcję do spełnienia i tak mannanazy usuwają plamy z czekolady, lodów Celulazy chronią kolory, lipazy rozkładają tłuszcze, amylazy skrobię, zaś proteazy – białka.

4. Wybielacze optyczne

Pogłębiają efekt bieli. Podczas prania cząsteczki osadzają się na włóknach. Gdy materiał wyschnie odbijają światło w taki sposób, że tkaniny wydają się bielsze.

5. Substancje zapachowe

Nadają detergentom konkretny zapach, to sama chemia i to one często wywołują alergie.

6. Wypełniacze aktywne

Np. soda, krzemiany alkaliczne, cytryniany, fosforany  – zmiękczają twardą wodę. W miękkiej wodzie detergenty skuteczniej działają.

7. Konserwanty, utrwalacze

Chronią środki przed bakteriami i mikroorganizmami, które mogłyby się dostać do preparatu i zanieczyścić go.

Wybierając więc środek czystości, zerknij prosze na skład i postaraj się unikać:

 

Sulfonian liniowego alkilobenzenu (LAS) – powoduje podrażnienie płuc, oczu i skóry, zwłaszcza w detergentach proszkowych. Nie jest biodegradowalny. Podczas produkcji wydzielany jest benzen, który jest rakotwórczy.  

Etanoloaminy (trietanolamina, diethnolamine) (EDTA) – działają drażniąco na skórę, oczy i płuca, mogą powodować alergie.  Działają destrukcyjnie na tkanki i są rakotwórcze. Wchłaniają się przez skórę mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, wątroby i nerek.

Krzemianu sodu – drażniący dla skóry, oczu i płuc oraz powoduje alergie . Nie jest biodegradowalny.

Siarczan sodu – Działający kontaktowo, podrażnia skórę i może powodować alergie. Poważne drażniący płuca i może powodować ataki astmy. Wolno ulega biodegradacji.

Podchloryn sodu – Silnie drażniący oczy, płuca i skórę. Uwalnia toksyczny chlor, który może uszkodzić wątrobę, nerki, serce,  układy odpornościowy i oddechowego. W pewnych warunkach jest bardzo niebezpieczny dla osób cierpiących na astmę lub serce. W środowisku reaguje ze związkami organicznymi, tworząc toksyczne związki chloroorganicznych, takie jak np. dioksyny. EPA klasyfikuje jego toksyczność w kategorii 1 – najwyższy stopień toksyczności.

Dodecylobenzenosulfonian sodu  – anionowy środek powierzchniowo czynny. Toksyczny dla płuc, układu nerwowego, błon śluzowych oraz niebezpieczne dla oczu i skóry.

Kwas nitrylotrioctowy (NTA) – podrażnia oczy i skórę, potencjalnie rakotwórczy.

A przecież istnieją, zdrowe, naturalne alternatywy dla tych substancji.

Przykład fajnego składu proszku do prania to:

Skład: anionowe substancje powierzchniowo czynne 15-30% , niejonowe substancje powierzchniowo czynne < 5%, adsorbent (karboksymetyloceluloza) < 3%, enzymy (alfa-amylaza, proteaza, lipaza) < 2%, wodorotlenek sodu < 1,4%, środek przeciwpieniący < 0,6%, środek konserwujący < 1%.

W EKOLOGICZNYCH ŚRODKACH NIE MA:

– syntetycznych zapachów i barwników

– związków powierzchniowo czynnych pochodzenia zwierzęcego

– surowców petrochemicznych

– GMO

ZAMIAST TEGO ZNALEŹĆ MOŻNA:

– naturalne Olejki eteryczne (moje ulubione 😉

– związki powierzchniowo czynne z oleju kokosowego, skrobi roślinnej czyli takie związki pochodzenia roślinnego

– enzymy

– alkohole roślinne

– kwas cytrynowy

– naturalne składniki mineralne (soda, krzemiany, korund, pył pumeksowy i wapienny)

 

Borelioza to straszna choroba. Boisz się, że ugryzie Cię kleszcz i nie będziesz wiedziała co zrobić? Mam dla Ciebie plan, krok po kroku z informacjami z czego robić okłady a co wziąć doustnie. Chcesz znać szczegóły? Kliknij poniżej w obrazek:

 

Zrobiliśmy w domu eksperyment i kupiliśmy zwykle nie eko proszki do prania… nasze obserwacje są takie, ze te “normalne” proszki sa po prostu mniej wydajne.

Od klientek, które są Mamami wiem też, ze to w czym piora ubranka dzieci bardzo wpływa na występowanie u nich zaostrzenia AZS czy zmian skórnych.

To co, od dziś kupując chemię też patrzymy na etykiety?

A Ty masz swój ulubiony proszek?

 

3 Komentarze

  1. Maria pisze:

    P.Asiu gdzie można kupić proszki lub płyny do prania ekologiczne?

  2. Agata pisze:

    „Ultramaryna – barwi, wybiela, usuwa żółte zabarwienie. Jest to pigment o barwie niebieskiej z wybielaczem optycznym. Stosowany jako środek wybielający lub barwiący na kolor niebieski w zależności od użytej ilości.” Czasami więc kolor drobinek ma jakieś funkcje, czesto w dobrych wybielaczach są niebieskie drobinki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × one =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.