Eliksir ZDROWIA
29 listopada 2015
Czy ja też mam robaki? :) czyli Objawy Zakażeń Pasożytniczych u ludzi
7 grudnia 2015
Pokaż wszystkie

Szprycowanie i malowanie mięsa

Czy nie masz czasem dość nowych teorii na temat zdrowego odżywiania, innowacyjnych metod leczenia i tego co jeść a czego nie?

Twoje zdrowie to nie tylko geny. Geny to bardzo niewielki procent wpływu na twoje zdrowie. Za to codzienne wybory, co jesz, co pijesz, jak spędzasz czas – mają ogromne znaczenie.

Jeśli chodzi o dietę, jestem zdania, że nie ma jednej idealnej dla wszystkich. Dlatego nie promuję żadnej konkretnej. Zarówno typowy mięsożerca, jak i weganin mogą popełniać błędy żywieniowe i narazić się na różne dolegliwości. Ten wpis ma na celu uświadomić ci, że nawet jedna zmiana w przyzwyczajeniach przybliża cię do lepszego funkcjonowania organizmu. Tak może być w przypadku wyboru dobrej jakości mięsa…

Czym się kierujesz, kupując mięso? Wydaje mi się, że najważniejsze są zwykle: wygląd, walory smakowe i cena. W ten sposób jako konsument kreujesz rynek, nawet o tym nie wiedząc. A jeśli konsument chce, żeby było ładnie i tanio, to producent robi WSZYSTKO, żeby mu to dać. Najczęściej kosztem jakości…

szprycowanei

Rys. 1 Wstrzykiwanie chemii do kurczaka

Nieprzetworzone mięso w gablotach sklepów na co dzień kusi nas swoim świeżym czerwonym kolorem i jędrnością. Czy jednak ten wygląd świadczy o dobrej jakości mięsa czy może za ten wygląd odpowiada chemia którą aplikuje się w zakładach masarskich?

malowanie miesa 4

Rys 2b. Szprycowanie mięsa w specjalnych maszynach z wbudowanymi rzędami igieł.
masownica

Rys 3. Masownica do mięsa

Pracownik zakładu mięsnego wkłada niewielki kawałek mięsa lub kurczaka do maszyny (jak przedstawione na zdjęciu 2). Po krótkiej chwili dziesiątki igieł pompują w ten kawałek mięsa najróżniejsze substancje, takie jak fosforany, rakotwórcze substancje konserwujące i wzmacniacze smaków. Następnym etapem jest użycie masownicy, która ma za zadanie uplastycznić mięso. Przypomina ona z wyglądu betoniarkę, gdzie poprzez obijanie o ścianki, substancje chemiczne rozkładają się równo w całym kawałku mięsa. Mięso ważące ok. kilograma wychodzi o wadze dwukrotnie większej. Niestety sytuacja ta dotyczy  nie tylko wieprzowiny i wołowiny, ale i drobiu. Co gorsza, to wszystko jest legalne! Producent wie, że nie masz w domu urządzenia do testowania składu mięsa…

.malowanie miesa1 Rys 2a. Szprycowanie mięsa w specjalnych maszynach z wbudowanymi rzędami igieł.

W latach 90. po wejściu do Polski gospodarki rynkowej, zakłady mięsne zaczęły się zaopatrywać w nastrzykiwarki i masownice do mięsa, a przemysł chemiczny dostarczył odpowiednich komponentów do tworzenia mieszanek, które są wstrzykiwane do mięsa.

prepartat dymy wedzarniczego

Rys 4. prepartat dymu wedzarniczego

Kiedyś z tony mięsa robiło się około 700 kilogramów gotowego wyrobu, teraz można zrobić z jednej tony ponad dwie! Czary-mary? Wszystko zmieniło się na gorsze po wejściu Polski do Unii Europejskiej, bo przestały obowiązywać odpowiednie normy i receptury. Obecnie to zakład decyduje, z czego będzie wyprodukowana wędlina, ile w niej będzie chemii i wody. Dla kontrolerów ważne jest tylko to, żeby wszystko znalazło się na etykiecie, która jest z reguły mało czytelna dla konsumenta, z jakimiś tajemniczymi kodami „E” i bardzo małą czcionką.

Przygotowanie wędlin z takiego mięsa wydaje się być jeszcze bardziej przerażające… Chemię, która jest dostarczana do przetwórni, miesza się z wodą i za pośrednictwem nastrzykiwarek w specjalnych maszynach szprycuje wędliny.

 

Tak przygotowanie mięso nie może trafić do wędzarni, bo odparowałaby z niego cała woda! Zalewa się je więc tak zwanym „preparatem dymu wędzarniczego”. Dla nosa wszystko się zgadza… Po tym wszystko jest pakowane w folię i dystrybuowane, a potem ląduje w Twoim koszyku zakupowym.

Jeśli te informacje dały ci do myślenia, mam dla ciebie wiadomość – nie jesteś skazana na takie mięso! Naprawdę warto podjąć trud i zapatrzeć się w nie z zaufanego źródła.

Jeśli mieszkasz w mieście, z pewnością w okolicy jest chociaż jeden sklep ze zdrową żywnością, z asortymentem od wyselekcjonowanych eko-gospodarstw. Odwiedź go koniecznie, zaopatrując się przy okazji w warzywa i owoce. Z rozwiązaniem przychodzą też coraz liczniejsze kooperatywy, które pośredniczą między klientami a rolnikami, omijając machinę dystrybucji, portale czy RWS-y (Rolnictwo Wspierane Społecznie). Jeśli mieszkasz w małej miejscowości czy wsi, poszukaj rolników, który hodują zwierzęta na małą skalę, odwiedź ich i zobacz, jak prowadzą gospodarstwo. Może razem z resztą rodziny, czy znajomymi zrobicie raz w tygodniu wspólne zakupy, dając rolnikowi godziwą zapłatę, a sobie – lepszy jakościowo pokarm…

Jeśli zastanawiasz się, czy cię na to stać, zapytam cię: czy stać cię na lekarstwa? Wizyty w prywatnych gabinetach? Być może rozwiązanie brzmi: Jem mniej, ale lepiej. Mięso rzadziej na talerzu, za to takie dobrej jakości.

Twoje zdrowie to suma codziennych wyborów. Uwierz, że masz na nie wpływ.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak smacznie i zdrowo gotować, kliknij w grafikę poniżej i pobierz bezpłatny PDF z przykładami posiłków na cały tydzień. Są tam też potrawy, które kochają Nasze Maluchy.

Mam też dużo więcej inspirujących, zdrowych przepisów w moich dwóch ebookach kulinarnych:

 

A wiesz, że takich świetnych przepisów mam jeszcze więcej? Znajdziesz je w moich ebookach:

WYBIERAJ to co jest lepsze i ważniejsze dla Ciebie :*

 

Jeszcze się zastanawiasz czy znajdziesz tam coś dla siebie? Zobacz co powiedzieli o tych ebookach inni:

Przepisownia Zielonego Detoxu – jest w nim więcej przepisów, plus elikiry zdrowia

Kulinarny Ebook II – jest atrakcyjniejszy wizualnie

Chcesz wiedzieć więcej jak ja to wszystko robię? Obserwuj mnie na instagramie!

 

żródła:

zdrowobycie.blogspot.com/2013/12/tak-sie-szprycuje-mieso-chemia.html
humomundo.pl/2015/03/szprycowanie-czyli-40-miesa-w-miesie/
www.fakt.pl/tak-sie-szprycuje-mieso-chemia,artykuly,210356,1.html
kuchnia.wp.pl/kat,1037881,title,Strzykawka-w-kuchni,wid,16106814,wiadomosc.html?ticaid=1160ba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.