Soki dla dzieci, lemoniady, kubuś play i cola… Które z nich sprawiają, że dzieci chorują?
24 czerwca 2018
Zielony Detox rekrutuje
26 czerwca 2018
Pokaż wszystkie

Czy proszki do prania wywołują alergie?

Prawo unijne nakłada na producentów proszków do prania obowiązek informowania na etykietach swoich produktów o tym co znajduje się w składzie.

Na przykład dokładne informacje o użytych substancjach zapachowych, dezynfekcyjnych i innych związkach chemicznych. Jednak czy czytając zwrot taki jak “kompozycje zapachowe” wiemy jakie związki chemiczne zostały użyte?

Wiesz dlaczego proszki do prania tak świetnie pachną i tak doskonale spierają plamy ?

Bo są pełne “chemii”!

W proszkach często stosuje się  toksyczne substancje na przykład fosforany i polikarboksylany. By ułatwić pranie, dodaje się też środki rozkładające zabrudzenia białkowe i tłuszczowe, wybielacze, substancje pomocnicze, które mają np. utrzymać brud w wodzie. Wszystkie to może podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne…

Rozpracujmy, co z punktu chemicznego znajduje się w proszku do prania:

1. Substancje powierzchniowo czynne

To ten składnik sprawia, że proszek to proszek 😉 Ułatwia zwilżenie tkaniny i obecnego na niej brudu, często nie rozpuszczalnego w wodzie. substancje powierzchniowo czynne rozbijają brud na drobne cząsteczki i usunięty z włókien.

2. Kolorowe granulki

Barwne drobinki: niebieskie i czerwone, naprawdę nie mają znaczenia dla prania. Producenci dodają je bo w badaniach marketingowych wyszło, że proszek z kolorowymi granulkami lepiej się sprzedaje… może pozostawmy to bez komentarza 😉

3. Enzymy

Usuwają plamy, wybielają, wzmacniają kolory i przyspieszają proces czyszczenia. (Pamiętasz z livów? Enzymy to nożyczki, które też mogą przecinać brud aby łatwiej go usunąć) W skład  proszku do prania wchodzi wiele różnych enzymów. Każdy z nich ma inną funkcję do spełnienia i tak mannanazy usuwają plamy z czekolady, lodów Celulazy chronią kolory, lipazy rozkładają tłuszcze, amylazy skrobię, zaś proteazy – białka.

4. Wybielacze optyczne

Pogłębiają efekt bieli. Podczas prania cząsteczki osadzają się na włóknach. Gdy materiał wyschnie odbijają światło w taki sposób, że tkaniny wydają się bielsze.

5. Substancje zapachowe

Nadają detergentom konkretny zapach, to sama chemia i to one często wywołują alergie.

6. Wypełniacze aktywne

Np. soda, krzemiany alkaliczne, cytryniany, fosforany  – zmiękczają twardą wodę. W miękkiej wodzie detergenty skuteczniej działają.

7. Konserwanty, utrwalacze

Chronią środki przed bakteriami i mikroorganizmami, które mogłyby się dostać do preparatu i zanieczyścić go.

Wybierając więc środek czystości, zerknij prosze na skład i postaraj się unikać:

 

Sulfonian liniowego alkilobenzenu (LAS) – powoduje podrażnienie płuc, oczu i skóry, zwłaszcza w detergentach proszkowych. Nie jest biodegradowalny. Podczas produkcji wydzielany jest benzen, który jest rakotwórczy.  

Etanoloaminy (trietanolamina, diethnolamine) (EDTA) – działają drażniąco na skórę, oczy i płuca, mogą powodować alergie.  Działają destrukcyjnie na tkanki i są rakotwórcze. Wchłaniają się przez skórę mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, wątroby i nerek.

Krzemianu sodu – drażniący dla skóry, oczu i płuc oraz powoduje alergie . Nie jest biodegradowalny.

Siarczan sodu – Działający kontaktowo, podrażnia skórę i może powodować alergie. Poważne drażniący płuca i może powodować ataki astmy. Wolno ulega biodegradacji.

Podchloryn sodu – Silnie drażniący oczy, płuca i skórę. Uwalnia toksyczny chlor, który może uszkodzić wątrobę, nerki, serce,  układy odpornościowy i oddechowego. W pewnych warunkach jest bardzo niebezpieczny dla osób cierpiących na astmę lub serce. W środowisku reaguje ze związkami organicznymi, tworząc toksyczne związki chloroorganicznych, takie jak np. dioksyny. EPA klasyfikuje jego toksyczność w kategorii 1 – najwyższy stopień toksyczności.

Dodecylobenzenosulfonian sodu  – anionowy środek powierzchniowo czynny. Toksyczny dla płuc, układu nerwowego, błon śluzowych oraz niebezpieczne dla oczu i skóry.

Kwas nitrylotrioctowy (NTA) – podrażnia oczy i skórę, potencjalnie rakotwórczy.

A przecież istnieją, zdrowe, naturalne alternatywy dla tych substancji.

Przykład fajnego składu proszku do prania to:

Skład: anionowe substancje powierzchniowo czynne 15-30% , niejonowe substancje powierzchniowo czynne < 5%, adsorbent (karboksymetyloceluloza) < 3%, enzymy (alfa-amylaza, proteaza, lipaza) < 2%, wodorotlenek sodu < 1,4%, środek przeciwpieniący < 0,6%, środek konserwujący < 1%.

W EKOLOGICZNYCH ŚRODKACH NIE MA:

– syntetycznych zapachów i barwników

– związków powierzchniowo czynnych pochodzenia zwierzęcego

– surowców petrochemicznych

– GMO

ZAMIAST TEGO ZNALEŹĆ MOŻNA:

– naturalne Olejki eteryczne (moje ulubione 😉

– związki powierzchniowo czynne z oleju kokosowego, skrobi roślinnej czyli takie związki pochodzenia roślinnego

– enzymy

– alkohole roślinne

– kwas cytrynowy

– naturalne składniki mineralne (soda, krzemiany, korund, pył pumeksowy i wapienny)

 

Borelioza to straszna choroba. Boisz się, że ugryzie Cię kleszcz i nie będziesz wiedziała co zrobić? Mam dla Ciebie plan, krok po kroku z informacjami z czego robić okłady a co wziąć doustnie. Chcesz znać szczegóły? Kliknij poniżej w obrazek:

 

Zrobiliśmy w domu eksperyment i kupiliśmy zwykle nie eko proszki do prania… nasze obserwacje są takie, ze te “normalne” proszki sa po prostu mniej wydajne.

Od klientek, które są Mamami wiem też, ze to w czym piora ubranka dzieci bardzo wpływa na występowanie u nich zaostrzenia AZS czy zmian skórnych.

To co, od dziś kupując chemię też patrzymy na etykiety?

A Ty masz swój ulubiony proszek?

 

3 Komentarze

  1. Maria pisze:

    P.Asiu gdzie można kupić proszki lub płyny do prania ekologiczne?

  2. Agata pisze:

    „Ultramaryna – barwi, wybiela, usuwa żółte zabarwienie. Jest to pigment o barwie niebieskiej z wybielaczem optycznym. Stosowany jako środek wybielający lub barwiący na kolor niebieski w zależności od użytej ilości.” Czasami więc kolor drobinek ma jakieś funkcje, czesto w dobrych wybielaczach są niebieskie drobinki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.