Olejek lawendowy leczy afty, blizny i oparzenia.

Jak połączyć pracę i dbanie o zdrowie?
17 listopada 2018
Leczy alergie, wspomaga w astmie i wzmacnia odporność – olej z czarnuszki
21 listopada 2018
Pokaż wszystkie

Olejek lawendowy leczy afty, blizny i oparzenia.

olejek lawendowy

Lawenda to dla mnie prawdziwa królowa wśród olejków eterycznych! Czy wiesz, że była wykorzystywana do celów leczniczych już ponad 2500 lat temu?! Starożytni Persowie, Grecy i Rzymianie dodawali kwiaty lawendy do swoich kąpieli, a Egipcjanie używali jako perfum, a także do mumifikacji. Ze wspaniałych właściwości tej fioletowej piękności czerpała też tradycyjna medycyna chińska.

Współczesne badania naukowe oczywiście potwierdzają mądrość starożytnych! Związki zawarte w olejku mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwdrobnoustrojowe i antybiotyczne.

Oto 7 wybranych, opartych na dowodach, zastosowań olejku lawendowego:

  1. Pokonaj lęk

Niemieckie badanie potwierdziło, że olejek lawendowy jest skuteczniejszy niż placebo, użyte na części badanych, w łagodzeniu niepokoju u starszych pacjentów. Zdaniem naukowców jest to skuteczna i dobrze tolerowana alternatywa dla leków syntetycznych o podobnym działaniu.

Z kolei w innym badaniu z udziałem 90 pacjentów z niepokojem oczekujących na operację na otwartym sercu, badacze kazali części pacjentów wdychać przez 20 min. olejek lawendowy, a drugiej części dano wodę destylowaną. Wdychanie lawendy zmniejszyło poziom lęku, a także poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu (wg badania krwi jego poziom spadł aż o 69,6%).

W trzecim badaniu obejmującym pacjentów z chorobą serca na oddziale intensywnej terapii kardiologicznej podawano codziennie 2% olejku lawendowego poprzez inhalację. Po 15 dniach pacjenci wdychający lawendę zgłosili znaczną redukcję lęku. Naukowcy doszli do wniosku, że lawenda jest nieinwazyjną, tanią, łatwą w stosowaniu i opłacalną interwencją u pacjentów kardiologicznych na OIOM-ie.

  1. Popraw zasypianie

Kilka badań pokazuje skuteczność lawendowej aromaterapii w zaburzeniach snu. W jednym z nich 158 świeżo upieczonych matek przydzielono do dwóch grup. Jedna grupa zakrapiała olejek lawendowy na wacik i wdychała 10 głębokich oddechów przed pójściem spać. Wacik ten kobiety miały przy poduszce do rana i powtarzały rytuał cztery dni w tygodniu. Grupa kontrolna zrobiła to samo z olejkiem z placebo, pozbawionym lawendy. Po ośmiu tygodniach kobiety wdychające lawendę znacząco poprawiły swoją jakość snu w porównaniu z grupą kontrolną.

Chcesz wiedzieć więcej jak ja to wszystko robię? Obserwuj mnie na instagramie! Bardzo mi w ten sposób pomożesz.

  1. Zredukuj objawy napięcia przedmiesiączkowego

Szacuje się, że 45 procent kobiet cierpi na bolesne miesiączkowanie umiarkowane do ciężkiego. Stan ten pogłębia się w czasie menstruacji i może powodować skurcze, nudności, wymioty, zmęczenie, utratę apetytu, biegunkę i bóle głowy.

Masaż lawendowy może łagodzić bolesne miesiączkowanie! W jednym z badań przeprowadzonych w Turcji uczennice położnictwa i pielęgniarki wykonały samodzielny masaż olejkiem lawendowym. Stwierdzono, że olejek zmniejsza ból menstruacyjny z istotną prędkością.

W innym irańskim badaniu z udziałem położnych i pielęgniarek ochotniczki zostały losowo przydzielone do otrzymania masażu olejem lawendowym lub masażu placebo – podczas dwóch kolejnych cykli menstruacyjnych. Ich poziom bólu mierzono przed i 30 minut po masażu. Masaż olejkiem lawendowym spowodował znaczne zmniejszenie objawów bolesności w porównaniu z placebo.

Naukowcy zauważyli, że miejscowe stosowanie olejku lawendowego rozluźnia mięśnie, poprawia ukrwienie tkanek i zwiększa elastyczność. Związki aktywne, zawarte w olejku lawendowym, pozostają na skórze przez około 90 minut po masażu. Ponadto olejek – po użyciu miejscowym lub inhalacji – jest wchłaniany do krwioobiegu.

Oprócz bólu wiele kobiet cierpi również z powodu napięcia emocjonalnego w okresie menstruacji. Japońskie badania wykazały, że wdychanie lawendy może pomóc także w tym zakresie. Wdychanie lawendy przez zaledwie 10 minut znacznie zwiększyło aktywność przywspółczulnego układu nerwowego, a testy psychologiczne wykazały, że lawenda w znacznym stopniu zmniejszała uczucie depresji, przygnębienia i dezorientacji nawet do 35 minut po inhalacji!

  1. Zmniejsz ból

W jednym badaniu 106 pacjentów poddanych cewnikowaniu naczyń krwionośnych podzielono na dwie grupy. Jest to procedura, w której rurka umieszczana jest wewnątrz żyły, aby pobrać krew lub podawać płyny, leki, odżywianie, chemioterapię lub produkty krwiopochodne. Jedna grupa pacjentów otrzymała aromaterapię lawendową, a druga otrzymała pozorną aromaterapię. Po procedurze cewnikowania, oceny bólu w grupie z lawendą były znacząco niższe niż w grupie placebo. Ponadto zadowolenie pacjentów było znacznie wyższe w grupie „lawendowej”.

Również w irańskim badaniu pacjentów poddawanych dializie nerek udowodniono zmniejszenie bólu aż o 37% przy użyciu olejku z lawendy, w porównaniu do grupy bez interwencji aromaterapeutycznej.

W innym badaniu na 100 pacjentach z kamieniami nerkowymi w wieku 19-64 lat, podzielono ich na dwie grupy. Jedna grupa otrzymywała standardowe leczenie 75 mg diklofenaku sodu, niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Druga grupa otrzymała lawendową aromaterapię oprócz diklofenaku. Ból mierzony 30 minut po zabiegach był znacznie niższy w grupie, w której użyto aromaterapii lawendowej.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wyleczyć przeziębienie naturalnymi metodami, wpisz maila i pobierz pdf. Nie daj sobie wmówić, że sterydy czy antybiotyk to normalna sprawa i że nie da się inaczej – bo da się! :

  1. Ogranicz stres

Oprócz łagodzenia niepokoju i bólu olejek lawendowy może pomóc w zmniejszeniu fizjologicznych oznak stresu. W badaniu przeprowadzonym w Tajlandii mierzono ciśnienie krwi badanych, tętno, częstość oddechów i temperaturę skóry, aby określić poziom stresu w autonomicznym układzie nerwowym. Ponadto badani byli proszeni o oszacowanie ich reakcji na nastrój, takich jak odczucie przyjemności lub nieprzyjemności, dyskomfortu, zmysłów, rozluźnienia lub odświeżenia. Wyniki wykazały, że wdychanie oleju lawendowego powoduje znaczne obniżenie ciśnienia krwi, tętna i temperatury skóry. Ponadto grupa lawendy powiedziała, że ​​czuje się bardziej aktywna, orzeźwiona i bardziej zrelaksowana niż grupa, w której użyto jedynie oleju migdałowego.

  1. Wylecz infekcje grzybiczne

Około 75% kobiet doświadcza infekcji grzybicy pochwy przynajmniej raz w życiu. Winowajcą w 85 do 90 procent przypadków jest grzyb Candida albicans. Medycyna konwencjonalna stosuje m.in. lek klotrimazol do ich leczenia, jednak ma on działania niepożądane, takie jak zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bolesne oddawanie moczu i depresja. W ostatnim badaniu naukowcy porównali olejek lawendowy z klotrimazolem na grzybach Candida albicans w laboratorium. Po 48 godzinach liczba komórek grzybów była niższa dla lawendy niż dla klotrimazolu.

  1. Wylecz afty

Olejek lawendowy okazuje się pomagać także w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej. W badaniu obejmującym 115 pacjentów z nawracającymi aftami, część pacjentów leczono olejem lawendowym, a część placebo. Grupa lawendowa miała znaczną redukcję stanu zapalnego i rozmiaru owrzodzenia. Ponadto, czas gojenia był szybszy o dwa do czterech dni w grupie lawendy. Odnotowano w niej także ulgę w bólu już od pierwszej dawki olejku lawendowego.

Kupując olejek lawendowy, szukaj organicznego, terapeutycznego produktu. Stosuj miejscowo na skórze, o pełnej mocy lub zmieszany z jadalnym olejem nośnym, takim jak sezam lub olej kokosowy. Możesz również wetrzeć dwie lub trzy krople olejku lawendowego w dłonie, a następnie wdychać ten cudowny zapach.

Zwróć uwagę, czy Twój olejek pochodzi z lawendy (Lavandula angustifolia), czy z jej tańszej, nieco mniej szlachetnej „siostry” – lawandyny (Lavandula x intermedia lub L. hybrida). Różnią się one zapachem oraz zawartością substancji aktywnych. Tej drugiej możesz oczywiście też używać, jednak polecam ją raczej do celów kosmetycznych czy domowych środków sprzątających i piorących.

Jeśli zafascynował Cię świat aromaterapii i chcesz dowiedzieć się więcej o dobroczynnym działaniu olejku lawendowego i innych olejków eterycznych, zapraszam Cię na mój kurs „Twoje zdrowie w Twoich rękach – terapia olejkami eterycznymi

Natomiast jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się w oparciu o kurs zgłoś się na kurację indywidualną wypełniając formularz kontaktowy. Mam dla Ciebie kurację indywidualną w której pomogę Ci krok po kroku, kurację szerzej opisaną TUTAJ.

Źródło: greenmedinfo.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.