Dlaczego szczęście zależy od tego, w jakim stanie mamy jelita?

Zdrowe jelita to jelita w równowadze
22 lutego 2019
Obniża poziom cholesterolu i redukuje stany zapalne – jak stosować babkę płesznik by dobrze działała
22 lutego 2019
Pokaż wszystkie

Dlaczego szczęście zależy od tego, w jakim stanie mamy jelita?

Jeść czy nie jeść? – oto jest pytanie 😉

Ale w tym przypadku chodzi mi o kwestię – czy jeść między głównymi posiłkami.

Słyszymy często sloganowe hasło: NIE PODJADAJ MIĘDZY POSIŁKAMI.

Na każdym etapie trawienia odbywają się inne procesy, każdy proces wymaga innych warunków.

To tak jak gotowanie, jeżeli chcesz upiec ciasto to nie używasz ugotowanego we wrzątku jajka, prawda? Bo wysoka temperatura sprawia, że jajko ma zupełnie inny smak i konsystencję.

Tak samo w żołądku, czy jelicie cienkim bądź grubym panują odmienne warunki, aby w każdym z tych miejsc przebiegał optymalnie proces trawienia. Organizm potrzebuje czasu, aby na danym odcinku strawić dany pokarm. Dlatego jak będziemy dorzucali im więcej i więcej, to :

 1. pokarm nie strawi się odpowiednio,
 2. środowisko (czyli pH) i mikroorganizmy z danego rejonu w przewodzie pokarmowym powędrują dalej.

Dlatego jeszcze należy dać odpocząć jelitom między posiłkami?

Bardzo istotne są przerwy dla przewodu pokarmowego, gdyż wtedy jest tzw. sprzątanie jelita po procesie trawienia. Jak to wytłumaczyć?

To tak jakbyśmy, np. wynajmowali pokój w hotelu, który nigdy nie jest sprzątany, i kolejne rodziny, jedna po drugiej przyjeżdża, mieszka w nim, spożywa posiłki i korzysta z łazienki, następnie wyjeżdża jedna rodzina, i od razu przyjeżdża kolejna. Bez żadnej przerwy na usługi serwisu sprzątającego. Domyślasz się, jak by taki hotel wyglądał?

W pewnym momencie nieład i kurz będzie wszędzie, wokoło będzie po prostu przerażająco brudno od użytkowania. Do tego brud z upływem czasu jest coraz trudniejszy do usunięcia 😉

To teraz wyobraź sobie, że w naszych jelitach też tak może być podobnie brudno, jeśli nie damy im czasu na posprzątanie.

Jak pomóc jelitom w ich pracy?

Odpowiedź jest prosta i pewnie sama się domyślasz: robiąc przerwy między posiłkami, nie podjadając i nie objadając się na noc!

O co warto jeszcze dbać?

Ofkors o MIKROFLORĘ! Aby jej się lepiej żyło potrzebuje tak zwanych „domków” które powstają przez odpowiednie wyłożenie przewodu pokarmowego, takiemu wyłożeniu bardzo sprzyja nasza miesznka na jelita: https://sklep.zielonydetox.pl/product/zdrowe-jelita-cudowny-proszek-przedsprzedaz/ 

To dzięki niej probiotyki, które bierzemy lepiej się przyjmują w przewodzie pokarmowym i namnażają aby nam służyć 🙂 Dzięki temu połączeniu „Probiotyk” i  Mieszanka na jelita zużywamy mniej i jednego i drugiego a efekty są spektakularne.

Największa aktywność, liczebność i zróżnicowanie mikroorganizmów występuje w jelicie grubym, końcowym odcinku przewodu pokarmowego.

Jelito grube osiąga długość około 1,5 m, szerokość około 7 cm. Jest 3 razy krótsze od jelita cienkiego, ale to ono bywa nazywane naszym drugim mózgiem. To w jelicie grubym powstaje do 90% serotoniny (hormonu szczęścia).

Tak, tak nie przesłyszałaś się 🙂

To stan naszego jelita jest odpowiedzialny za to, co czujemy – za nasze emocje.

Więc mówiąc prosto, jak w jelitach jest kiepsko, to możesz mieć nawet depresję. A gdy są sprawne i dobrze „wysprzątane”? Czy już teraz wiesz, czemu uwielbiam robić detox i jestem przeszczęśliwa zawsze, jak go robię?

Ja się po nim po prostu lepiej czuję! Nie tylko fizycznie, ale też – tak psychicznie.

Niestety wystarczy, by mikroflora jelitowa została zaburzona, a poziom serotoniny wtedy też gwałtownie spada. Rozumiesz już, dlaczego tak upieram się, by po kuracji oczyszczającej czy odrobaczającej obowiązkowo zastosować probiotykoterapię?

Co jeszcze warto wiedzieć o jelicie grubym?

Jelito grube składa się z trzech części:

 1. kątnicy (jelito ślepe), a także specyficznego odcinka na jej wysokości – wyrostka robaczkowego, mam pewną teorię odnośnie jego nazwy… a mianowicie mam wrażenie, że jest to idealne miejsce do zasiedlania przez… pasożyty!
 2. okrężnicy (składającej się z: wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy, esicy),
 3. odbytnicy, która prowadzi do odbytu i na zewnątrz.

Zadania jelita grubego:

 1. resorpcja wody (może uzyskać do 90% z treści pokarmowej) i soli mineralnych (odzyskujemy sporo potrzebnego chloru i sodu w naszym organizmie),
 2. produkcja witamin B i K przez bakterie symbiotyczne, które te witaminki wytwarzają na bazie naszego jedzenia, a my takiej możliwości nie mamy bez bakterii (to dlatego też mikroflora jest tak ważna),
 3. wchłanianie elektrolitów, witamin i aminokwasów,
 4. formułowanie i usuwanie kału, czyli zbędnej części pożywienia.

 

Wiedząc, jak ważnym organem są jelita, bardzo długo zastanawiałam się nad formą mieszanki, która poprawiłaby ich pracę i przyczyniłaby się do poprawy samopoczucia, większej produkcji serotoniny, więc i większego SZCZĘŚCIA.

Moją uwagę początkowo przykuła kora z drzewa Lapacho – cudowna i naturalna substancja. Dość głośno o niej było u nas w lutym. Nie wiem, czy się załapałaś na swoją porcję, jak nie to śmiało śmigaj do naszego sklepu, a potem zdecydowałam się iść o krok dalej. Zrobić dedykowaną mieszankę na jelita!

Idąc dalej zaczęłam się zastanawiać nad zastosowaniem lapacho i innych cennych, naturalnych substancji. Bo synergia różnych związków naturalnych (czyli wspólne działanie różnych leków roślinnych) daje lepszy efekt terapeutyczny niż działanie każdego z nich osobno.

Pojęcie synergii odnosi się też do poszczególnych substancji wewnątrz jednej rośliny. Według zielarzy środek, który zawiera kilka substancji, jest bezpieczniejszy i skuteczniejszy, niż zastosowanie pojedynczego składnika.

Ale to nie wszystko, bo analizując właściwości kory Lapacho (bardziej wartościowa jest wewnętrzna część tej kory zawierająca więcej składnika aktywnego, która znajduje się w Pau d’Arco Zielonego Detoxu), jeżeli już pasz pau darco to śmiagaj po mieszankę na jelita: https://sklep.zielonydetox.pl/product/zdrowe-jelita-cudowny-proszek-przedsprzedaz/ 

A jeżeli jeszcze nie masz Pau darco, to mozesz go kupić razem z mieszanką 🙂 Ciach pyk, jedna przesyłka mniej 🙂

 

Źródło:

 1. Enders Giulia, Historia wewnętrzna – Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, Feeria, 2016
 2. Mosley Michael, Jelita wiedzą lepiej – Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało, Otwarte, 2018
 1. rozanski.li/2348/lapacho-lek-i-alternatywa-dla-herbaty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.