Najtańszy sposób na wzmacnianie po odrobaczaniu
29 stycznia 2019
Zdrowe jelita to jelita w równowadze
22 lutego 2019
Pokaż wszystkie

Żylaki a wątroba, co mają ze sobą wspólnego?

Jak rozpoznać, że Twoja wątroba niedomaga?

Najczęstsze zaburzenia to poczucie ciężkości po jedzeniu, wzdęcia, nierównowaga hormonalna, problemy z krążeniem i… żylaki!

No właśnie, często dostaję pytanie, dlaczego wiążę występowanie żylaków (w tym też hemoroidów, bo to po prostu żylaki… odbytu) z pracą wątroby?

Przenieśmy się wiele lat wstecz na pole bitwy i wyobraź sobie generała armii. To on jest kluczowym elementem i jak go zabraknie, zapanuje chaos i armia nie zwycięży, choć by się składała z najlepszych zawodników.

Choć „rozmiar” generała jest mały (bez obrazy Panie Generale ? ) to pełni on milion różnych funkcji, które są kluczowe dla funkcjonowania wszystkich żołnierzy.

Dlaczego o tym mówię? Bo nasza wątroba jest jak Pan Generał. Niby jeden organ z wielu, niby nie pozorna, niby nie daje o sobie znać… ale bez niej… no nic nie będzie działało.

Pamiętam jak umierała Mama, jej wątrobą była ogromna i twarda i dokładnie wyczuwalna pod ręką – pamiętam jak to zauważyłyśmy i jakie przerażenie we mnie to spowodowało… pomyślałam sobie wtedy, o matko! Co tam się dzieje, że ona jest tak napuchnięta!

A pewnie działo się wiele i to nie za dobrego.

Jak to rozumieć – związek wątroby z innymi chorobami?

Otóż mnóstwo zaburzeń układu odpornościowego, różne choroby autoimmunologiczne (patrz: HASHIMOTO), alergie czy nasze żylaki biorą się z problemów z wątrobą.

Dlaczego tak jest? Hmm, biorąc pod uwagę, że wątroba odpowiada za około 500 funkcji biochemicznych w naszym ciele – jak ona padnie lub jest nie w formie, to te procesy szwankują.

A co dokładnie robi wątroba, zobacz tylko:

  • oczyszcza krew
  • magazynuje witaminy np. A i D, magazynuje też substancje spożywcze np. glikogen który jest zużywany gdy potrzebujemy energii
  • produkuje zółć ale też związek o nazwie heparyna który odpowiedzialny jest za to żeby nam krew nie krzepła
  • wątroba rozkłada hormony tak, że stają się nie aktywne, i zarówno te które sami produkujemy gdy już ich nie potrzeba jak i te które zjadamy z kurczaczkami hodowanymi na fermie ?
  • wątroba zajmuje się też neutralizacją toksyn np. alkoholu i innych używek, a także leków czy sterydów i przekształcaniem toksycznego amoniaku w mocznik
  • odpowiada za zdolność do widzenia kolorów i za nawilżenie oczu (mówi się w medycynie chińskiej, że łzy są płynem wątroby)
  • reguluje dystrybucję krwi w ciele – np. przepływ do mózgu podczas aktywności umysłowej, do układu trawiennego i jelit podczas trawienia, do mięśni podczas aktywności fizycznej itp.

 

Ale to jeszcze nie koniec…

Wiesz, co robi wątroba podczas Twojego snu? Gdy już nie dostarcza krwi do innych części organizmu, zajmuje się jej oczyszczaniem.  Jak dokładnie? Filtruje toksyny, metabolity, bakterie, tłuszcze i leki, które się w tych tłuszczach rozpuszczają. Dlatego tak często powtarzam, że detoks wątroby pomaga jej w dobrym funkcjonowaniu. I to przy okazji pokazuje, że za mała ilość snu może jej pracę zakłócać…

Zatem wątroba GENERALnie jest odpowiedzialna za KREW 🙂 Jednak w jej pracy przeszkodzić mogą zalegające złogi, czyli kamienie żółciowe. Kiedy ich ilość i wielkość zaczyna utrudniać przepływ krwi przez wątrobę, robi się nieciekawie…

Co się wtedy dzieje?

Rośnie wtedy tzw. ciśnienie krwi żylnej i to nie tylko w wątrobie, ale i pozostałych organach i częściach ciała. Problemy z przepływem krwi doprowadzają do zatorów. Co to oznacza w praktyce?

Te narządy, które normalnie odprowadzają „zużytą” krew przez swoje żyły do wątroby, zaczynają się powiększać. Ciśnienie przepływającej krwi maleje, jej składniki zaczynają płynąć wolniej i osadzać się na ściankach. Żyły zaczynają mieć zwężone średnice i zaczynają się zatykać. Taka zatkana żyła aby wciąż móc przenosić krew, powiększa się i rozszerza, aż zastawki przestają się domykać i zatrzymywać cofającą się krew.

No i mleko wylane, bo teraz powstają żylaki!

Czy żylaki robią się tylko na nogach? Otóż najczęściej, ale nie tylko, bo powstają również w odbycie jako hemoroidy. Mogą się zrobić nawet w przełyku, albo w mosznie, oraz w innych miejscach na ciele.

Zapamiętaj proszę, że wątroba jest jak generał, tyle że armia, którą zarządza, to KREW. Jest odpowiedzialna za  jej jakość w naszym organizmie.

To ogromna i ważna rola, a jakiekolwiek zaburzenia, które powstają przez nadmiar leków, toksyn z pokarmu i powietrza, oraz pasożyty (np. lamblie) zakłóca pracę wątroby. „Pasożyty?” zapytasz, „Asia, ty już pasożyty widzisz wszędzie, na pewno przesadzasz.” No wiesz, może i tak, ale lamblie naprawdę występują w drogach żółciowych i zakłócają pracę wątroby.

To wszystko może prowadzić w konsekwencji do zatorów żylnych, czyli żylaków.

Czy jest na to proste rozwiązanie? Może jedna z popularnych i reklamowanych tabletek na wątrobę zadziała?

Reklamy typu zjedz golonkę z frytkami, bezę z bitą śmietaną, a potem połknij tableteczkę, jak Ci ciężko na wątrobie – to dość ciekawe podejście do tematu ? Usuwanie objawów zamiast przyczyny nie jest  rozwiązaniem problemu i ból powróci. Jeżeli już próbowałaś to wiesz, o czym mówię.

Skorzystaj z preparatów naturalnych, zawierających np. wyciąg z karczocha (Artichoke). Znane są też dobre dla wątroby właściwości ostropestu. Zmielone nasiona ostropestu lub olej są naprawdę świetne! Postaw na detoks wątroby chociaż 2 razy w roku, a to ją oczyści i odciąży.

Ogranicz też przyjmowanie tabletek „na wszystko”, bo te tabletki to nic innego jak chemia. I taką chemię przetwarza wątroba, żeby to, co z niej wyjdzie, było nieszkodliwe dla organizmu. Taka praca bardzo, ale to bardzo ją męczy ?

Pij dużo wody i ziół, by wspomagać procesy detoksykujące. Bierz raz na jakiś czas enzymy trawienne – one wątrobę bardzo odciążają – bo pamiętasz, że te nożyczki rozcinają też złogi i metabolity, którymi musi zająć się wątroba?

Panicznie się boisz weekendów bo wtedy dzieci ZAWSZE chorują? Wpisz maila i pobierz pdf jak sobie poradzić w takich momentach:

Bardzo mnie wesprzesz,  jak zaczniesz obserwować mnie na Instagramie, zapraszam!

Na Instagram wskakuję, by robić Ci relację, ze tego jak to wszystko wygląda w praktyce. Jak ja robię swój detox i jak oczyszczam wątrobę 🙂 Ale aby móc Ci linkować fajne rzeczy i dobre produkty w sieci, potrzebuję 10 000 subskrybentów instagramowych 🙂 Dołączysz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziesięć + cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.