Herbatka miętowa to ta, którą się pije, gdy jest coś nie tak z żołądkiem. Kiedyś na porządku dziennym były właśnie krople żołądkowe. Takie krople to po prostu nalewka miętowa (Menthae piperitae tinctura) o zawartości olejku miętowego ok 5% w etanolu.
Dziś możemy dostać czysty olejek miętowy! Nasza przeciwbólowa mięta jest super bo to 100% olejku w małej buteleczce wygodnej do noszenia! Ale wracając do historii mięty kiedyś często używało się jej po jedzeniu ciężkostrawnych rzeczy dziś częściej śięgamy po leki które mają nam poprawić trawienie.
Oprócz tego mięta ma działanie rozkurczowe, które przynosi ulgę w bólach brzucha, pozbawiając uczucia ciężkości. Lecznicze właściwości liście mięty zawdzięczają przede wszystkim właśnie mentolowi, który:
pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, dzięki czemu ułatwia trawienie oraz przyswajanie pokarmów;
– przywraca właściwą perystaltykę;
– przeciwdziała wzdęciom rozkurczając mięśnie gładkie jelit (także jelita grubego);
– miejscowo znieczula
I to właśnie dlatego nalewka miętowa tak świetnie działała.
Przeciwutleniacze i olejki eteryczne, które mają działanie przeciwbólowe picie mięty pomoże podczas bolesnej miesiączki oraz osobom zmagającym się z częstą migreną.
Właściwości rozkurczowe mięty oddziałują również na układ nerwowy, który pod jej wpływem się rozluźnia. Napar z mięty potrafi ukoić nerwy po stresującym dniu, podobnie jak melisa.
Ale olejek miętowy dobrej jakości czyli ten który znajdziesz TU, ma w sobie nie tylko mentol, ale też cała gamę związków chemicznych które tak pięknie odpowiadają za jego ogromny potencjał zdrowotny. Prostymi słowami, składniki olejku miętowego działają w synergii, czyli wzajemnie się wzmacniają. Dzięki temu możemy ich używać, gdy któryś z następujących systemów nam szwankuje.
Ale to jeszcze nie wszystko, bo mięta działa delikatnie napotnie ? Dzięki czemu staje się jeszcze bardziej atrakcyjna w sytuacji grypy czy przeziębienia.
Przy ciężkim posiłku, niestrawności czy bólu brzuszka u dzieci. Mięta nie tylko rozluźni cały przewód pokarmowy, ale też pozbawi uczucia ciężkości i znieczuli ból.
Główny składnik mięty, czyli mentol ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dodatkowo mięta pomagając w trawieniu będzie utrzymywała układ pokarmowy w czystości a to wpływa na odporność całego organizmu.
Działa antyseptycznie i ułatwia oddychanie do tego łagodzi kaszel i ból gardła. Przy wdychaniu „otwiera zatoki” udrażniając je. Jest szczególnie pomocny w przewlekłym zapaleniu zatok oraz przy każdej sytuacji kiedy wydzielina jest gęsta i uciska na sąsiadujące tkanki czyli tak zwane uczucie „rozpierania”
Mentol ochrania skórę przed wysychaniem, pękaniem, zmniejsza opuchliznę i naprawdę przynosi ukojenie przy każdym bólu, czy to stawów, czy związanym z naruszeniem warstwy ochronnej jaką jest skóra. Pomaga w bólach reumatologicznych.
Nasz Olejek miętowy świetnie sprawdza się po intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy chcemy zadbać o obolałe mięśnie.
Ale to jeszcze nie wszystko ?
Mamy jeszcze działanie przeciwdrobnoustrojowe. Mentol działa na Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Serratia marcescens oraz Pseudomonas aeruginosa.
Świetnie radzi sobie z grzybami z rodzaju Candida i grzybami pleśniowymi.
Jak to działa? Mechanizm działania polega na uszkadzaniu ściany komórkowej i błony cytoplazmatycznej.
Nieprawidłowe ciśnienie, zaburzona gospodarka jonowa oraz zwiększona przenikalność substancji prowadzą do wycieku cytoplazmy, zaburzeń metabolizmu komórki, przerwanej dostawy ATP (energii) i ostatecznie, jej śmierci.
A prostymi słowami, mentol działa jak mały, sprytny dynamit wewnątrz bakterii ? Rozsadza je od środa ?
Przeciwbólowa Mięta hamuje też syntezę DNA i RNA u bakterii. Materiał genetyczny bakterii, nie może się nawet powielić, bo mentol hamuje zdolności podziałowe i przyblokuje odpowiednie enzymy aby udaremnić rozmnażanie się komórkom.
Warto tu wspomnieć, o Staphylococcus aureus, czyli o gronkowcu złocistym. Bakteria dostępna jest praktycznie wszędzie, ale o zakażenie najłatwiej w szpitalu. Jeżeli masz do czynienia z nią, tutaj olejek miętowy będzie nie do zastąpienia.
Mam nadzieję, że przekonałam ? To teraz podczas zakupów możesz natknąć się na te 3 odmiany mięty.
Sposób użycia naszej mięty polnej:
Dla mnie pierwszy i najważniejszy sposób dozowania to na moje zatoki, wiesz że jestem zatokowcem przewlekłym, nerki, wątroba i za duża ilość śluzu to moja zmora. Dlatego tak pokochałam imbir ? który mocno rozgrzewa i odśluzowywuje. Ja olejek miętowy zakraplam na dłonie i rozcieram, a potem robie taki „namiocik” z dłoni i przykładam do ust. Totalny sztos, odtyka mi wszystkie drogi oddechowe.
Kolejną metodą jest inhalacja, tak zwana parówka. Dlaczego? Bo gorąca para wodna już rozszerza naczynia krwionośne, a olejek miętowy dodatkowo dezynfekuje cały obszar, i unicestwia bakterie i wirusy! Serio!
Kąpiele. Tutaj są 3 metody. Pierwsza to olejek mieszamy z solą do kąpieli a dopiero potem dodajemy do wody. Olejek mieszamy z olejem jadalnym i dodajemy do wody. Olejek mieszamy z mlekiem, śmietaną i dodajemy do wody. NIGDY nie zakraplaj samego olejku bez rozcieńczenia czy wymieszania z czymś.
Kolejną możliwością jest dodać olejek do szamponu lub kosmetyku. Ja to stosuję latem, cudownie odświeża i podobno działa świetnie na łupież.
No i przy zastojach flegmy w górych drogach oddechowych, mieszamy z jakimś mazidłem i smarujemy całe plecy, mocno wcierając.
Trochę tego jest, hmm? Jak masz kochana jakieś doświadczenia z tym olejkiem, pisz śmiało!
A dla Ciebie mam naszą miętę, może się skusisz? 😉 Mięta Zielonego Detoxu