Witaminy i odżywki – czy warto je brać? A co z lekami na odchudzanie?

Jak oczyścić wątrobę ziołami? Oczyszczanie wątroby w 3 krokach.
16 marca 2021
Parówki
17 marca 2021
Pokaż wszystkie

Witaminy i odżywki – czy warto je brać? A co z lekami na odchudzanie?

Zastanawiałaś się kiedyś nad ogromną ilością reklam leków i suplementów z apteki? Na katar i zatkany nos, na kaszel, na cholesterol, na ładne, lśniące włosy i paznokcie, na grzybicę u stóp, na grzybicę u rąk, itd.

Albo to, że lekarze są segmentowani, ten jest od płuc, ten od serca, a ten od żylaków.

A organizm jest całością, kiedy jest uszkodzony jeden organ organizmu, odbija się to na całym ciele i nawet na psychice takiej osoby.

A muszę Ci powiedzieć, że ja ostatnio obserwuję to nawet w drugą stronę, jak jest dużo zmartwień i czuje, że nie daję sobie rady to… zaczynam chorować i to tak serio! Z dnia na dzień!

Czy wiesz, że do sprawnej pracy organizmu potrzeba wielu pierwiastków, tzw. biopierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, ich niedobory zagrażają zdrowiu i życiu. Brzmi patetycznie?

Ale o to w tym wszystkim chodzi, że może jak się będziemy źle odżywiać to nie padniemy z dnia na dzień, ale z rokiem na rok, będziemy coraz bardziej ospali, będziemy mieli mniej energii i coraz mniej blasku w oczach.

No dobrze, to teraz troszkę teorii:

Biopierwiastki dzielimy na makro- i mikroelementami, w aptece kupisz je jako minerały.

„Makroskładniki występują w płynach ustrojowych i tkankach w stężeniu powyżej 1 μg/g mokrej tkanki. Mikroskładniki są obecne w stężeniach poniżej tej wartości.1

Nazywamy je inaczej pierwiastkami śladowymi. Mimo, że zapotrzebowanie organizmu na mikroskładniki jest bardzo niewielkie, to wystarczy, że zabraknie choćby jednego pierwiastka śladowego, to organizm nie będzie funkcjonował na tip top!

To samo tyczy się makroelementów. A także witamin i aminokwasów. Wystarczy, że zabraknie jednego aminokwasu lub witaminy i organizm nie będzie mógł w pełni prawidłowo działać.

Istnieją także pierwiastki, nie do końca przebadane, z nimi poprawia się funkcjonowanie organizmu, są to np. lit i stront.

Oto podstawowe makro- i mikro-elemnty, niezbędne do pracy organizmu:

Minerały

Makroelementy:
• chlor • fosfor • potas • sód • magnez • wapń • siarka • azot • wodór • tlen • węgiel

Mikroelementy:
• żelazo • jod • mangan • miedź • cynk • selen • bor • chlor • molibden • chrom • krzem • kobalt

Witaminy

Z witaminami jest podobnie. Wystarczy, że zabraknie jednej witaminy, np. D3 i odporność organizmu jest osłabiona.

Nie raz już słyszałam z ust lekarzy, że najpoważniejsze powikłania po znanym wirusie dotykają tych, którzy mają bardzo niski poziom witaminy D3.

Witaminy możemy podzielić na takie, które rozpuszczają się w tłuszczach tzw. ADEK ( to sformuowanie pamiętam jeszcze z podstawówki! Witaminy Adek nie rozpuszczają się w wodzie tylko w tłuszczach 😉 i takie, które rozpuszczają się w wodzie.

Dlaczego takie rozróżnienie jest ważne? Bo te rozpuszczane w wodzie, jak będziemy je suplementować i weźmiemy za dużo, bez problemu wyjdą z naszego organizmu wraz z moczem.

Ale te rozpuszczalne w tłuszczach będą sie gromadziły czy akumulowały (zauważ, że jest tam też witamina D!)

Witamin potrzebujemy 23: Witamina A, Tiamina, Ryboflawina, Niacyna, Kwas pantotenowy, Witamina B6, Biotyna, Kwas foliowy, Witamina B12, Witamina C, Witamina D3, Witamina D2, Witamina E, Witamina K1, Witamina K2, Amigdalina (witamina B17),

Są też witaminy i minerały, których razem brać nie należy, bo nawzajem wykluczają się wzajemnie z wchłaniania przez organizm.

„Stosując kilka suplementów diety warto wiedzieć, jak je umiejętnie łączyć ze sobą.

Czasami ich działanie może się wzajemnie znosić, a innych przypadkach wzmacniać. Jak je zatem stosować, by czerpać z ich połączeń jak najwięcej korzyści?2

Na przykład:

  1. żelazo + witamina C – w obecności witaminy żelazo jest o wiele lepiej wchłaniane,
  2. magnez + kapsaicyna – substancja pochodząca z papryczek chili ułatwia wchłanianie magnezu,
  3. magnez + potas – magnez zwiększa przyswajanie potasu z przewodu pokarmowego,
  4. witamina A + E – w połączeniu wzajemnie wzmacniają swoją aktywność biologiczną, obie dobrze rozpuszczają się w tłuszczach,
  5. witamina D powinna być łączona z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, z wapniem i witaminami A, B6, C i E.

Jaki z tego wniosek, że przyjmowanie kompleksów witaminowo-mineralnych lub po prostu witaminowych lub tylko mineralnych nie ma sensu. Zwykle kosztują one bardzo wiele, ale połączenie wszystkiego w jednej tabletce, gdzie jedne witaminy/ minerały kłócą się z innymi i w konsekwencji nie są przyswajane przez organizm to strata pieniędzy.

Często słyszymy, że bogata, zróżnicowana dieta zapewni nam zdrowie. No może 200 lat temu tak było, ale teraz mamy uprawy monokulturowe, często zresztą GMO, uprawiane na jałowej ziemi i nawożone nawozami 4-ro składnikowymi (składające się tylko z 4rech pierwiastków), a nie z 60-ciu.

Tak więc, skoro w ziemi nie ma potrzebnych nam minerałów, to nie oszukujmy się – w roślinach też ich nie ma.

Możesz wcinać mnóstwo różnorodnych warzyw i owoców, a i tak nie uzupełnisz brakujących Ci witamin i minerałów. Zresztą takie są fakty, mięso i wędliny także pochodzą w dużych farm, gdzie wzrost zwierzęcia przyśpieszany jest specjalnymi mieszankami, wzbogaconymi antybiotykami, hormonami i białkiem GMO.

Więc oprócz braku odpowiednich minerałów, witamin i aminokwasów wcinasz także wiele toksycznych substancji.

Choroby cywilizacyjne

To m.in. stąd biorą się choroby tzw. cywilizacyjne.

No to zostaje nam suplementacja, czyli uzupełnienie braków, których nie znajdziemy w pożywieniu w postaci witamin, minerałów i czasem aminokwasów w tzw. tabletkach, wysokiej jakości olejach tłoczonych na zimno oraz w ziołach.

Aminokwasy są nam niezbędne do budowy komórek. Niektóre aminokwasy znajdziemy w grzybach, a inne w strączkowych, jeszcze inne w mięsie konkretnych zwierząt. Warto o tym pamiętać robiąc zakupy.

I nie kupować tylko wieprzowiny, albo tylko kurczaka. I wiem, że jest to szalenie trudne! Ja na przykład jak idę do mięsnego to słyszę od pani ekspedientki: To co zawsze pani Asiu? …

No comment 😉

Myślę, że tak jest, że uczymy się dobrze przygotowywać kilka dań, a potem jedziemy z nimi na wymianę, i tak tydzień w tydzień.

Muszę Ci powiedzieć, że ostatnio pani od mięsa weszła mi na ambicję i aż wyciągnęłam książki kucharskie! Będę rozszerzała popisowe dania 😉

No dobrze, do brzegu to, który suplement diety będzie najlepszy?

Jest ogromny wybór witamin i suplementów: witaminy dla kobiet, witaminy dla mężczyzn, witaminy dla seniora, witaminy na włosy, witaminy na oczy, tabletki na pamięć, suplementy na odchudzanie.

Hmm, trudny wybór. To co MEGA polecam: to rotację. Czyli bierzemy daną witaminę, czy zioło np. przez miesiąc, a potem w kolejnym bierzemy następną.

Dzięki temu nasz organizm się nie przyzwyczaja a niedobory uzupełniamy warstwowo i po kolei.

Warto sprawdzić skład czy dana witamina nie kłóci się z inną witaminą czy minerałem obecnym w tej kompozycji. Jeżeli już coś kupujemy warto, żeby tak były skomponowane te suplementy, aby przyswajały się w choć w 90%.

Ale co jeszcze?

Ziółka… 🙂

Oprócz witamin warto też suplementować się ziołami i adaptogenami o kompleksowym działaniu.

Moją największą polecajką będzie kurkuma z dużą ilością kurkuminoidów, fenomenalne szczególnie dla dzieci pau darco, no i mój faworyt na górne drogi oddechowe andrographis z dobrego źródła, czy probiotyki (tak tak probiotyki, bo jak w jelitach nie ma dobrych bakterii to nic nam się z tych suplementów nie przyswoi! I znowu będzie droga KUPA!). Ważna jest jakość suplementów to ofkors ale też jakość naszego układu trawiennego!

Ja bardzo cenie sobie zioła, nawet bardziej niż witaminy 🙂 i to widać w proporcji mojego sklepu. Dzięki temu, że zioła są naturalne mają kompleksowe na organizm działanie. A z witaminami… no różnie bywa. Jak polecać to ja polecam Ci te zioła i witaminy ze sklep.zielonydetox.pl. Ich jakość jest the best.

Bardzo ważne do budowy układu nerwowego i jego prawidłowego funkcjonowania są wysokiej jakości tłuszcze z pierwszego tłoczenia, tłoczone „na zimno”, np. olej z konopii, olej z wiesiołka, olej z lnianki, olej z orzecha włoskiego. Takie oleje dostarczają nam kwasy omega 3, omega 6, ALA, GLA, EPA oraz witaminy.

Jeśli nie jest się sportowcem budującym masę to myślę, że wystarczy mieć zróżnicowaną dietę, aby pozyskać wszystkie nam potrzebne aminokwasy, jeść różne warzywa, owoce, grzyby, rośliny strączkowe oraz rodzaje mięs.

Jaki z tego wniosek, warto się suplementować różnymi witaminami, olejami, ziołami, adaptogenami. Najlepiej rotacyjnie.

Przez jakiś czas przyjmować np. kompleks witamin B, dane zioła, dany rodzaj oleju i potem zmieniać je na inne.

Dzięki temu szansa, że zapewnimy sobie wszystko czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania jest większa. To co warto brać regularnie, to witaminę D, a także witaminę C, którą można także przyjmować w postaci naturalnych soków.

Często zewnętrzne objawy takie jak biały nalot na języku, grzybica na paznokciach, bardzo sucha skóra lub skóra pełna wyprysków, brzydki oddech, to tak naprawdę konsekwencja tego co dzieje się wewnątrz organizmu.

Dlatego właśnie warto zająć się organizmem całościowo i szukać przyczyny od wewnątrz. Zwykle coś co nas dręczy co jakiś czas, np. chore zatoki lub przewlekle, np. ciągłe infekcje świadczy o stanie zapalnym organizmu. Wtedy zamiast działać miejscowo, tylko na paznokcie z grzybicą należy zadbać o organizm od środka i zadać sobie parę ważnych pytań.

Na przykład: Czy to grzybica? Skąd mogła się wziąć? W jakim środowisku rozwijają się grzyby? Jak to środowisko zmienić by grzybów pozbyć się raz na zawsze? Czym zlikwidować grzybicę?

A co z masą mięśniową i sportowcami?

Sportowcy, którzy chcą mieć mięśnie często kupują tzw. odżywki na masę, albo odżywki dla sportowców. Potrzebujemy do życia aż 23 różne aminokwasy. Z czego 15 jest endogennych – czyli takich, które organizm wytwarza sam. A 8 musimy dostarczyć organizmowi z zewnątrz.

Aminokwasy budują białka. „Do utworzenia i utrzymania przy życiu organizmu potrzebnych jest wiele dziesiątek tysięcy różnych białek. Ich znaczenie dla organizmu ludzkiego jest olbrzymie, gdyż ze wszystkich związków chemicznych to właśnie one zajmują pierwsze miejsce, pod względem różnorodności funkcji, jakie spełniają w przyrodzie. Na nich opiera się zdrowie i witalność człowieka.3

Bibliografia:

  1. https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/pierwiastek-chemiczny
  2. https://apteka.sloneczna24.pl/artykuly/jakie-witaminy-mozna-przyjmowac-razem-a-ktorych-lepiej-nie-laczyc.html
  3. https://zwierciadlo.pl/zdrowie/kocham-nie-truje/cala-prawda-o-komplementarnosci-bialek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.